Często zupełnie zdrowa para przez wiele miesięcy nie może doczekać się poczęcia. Zanim więc zwrócimy się po pomoc do lekarza, warto zapoznać się z prostymi poradami, jak zwiększyć szanse zajścia w ciążę.

Dieta bogata w składniki mineralne, witaminy i białko

Kobieta jeszcze przed planowaniem poczęcia powinna uzupełnić ewentualne niedobory kwasu foliowego, przyjmując jego preparaty w dawce

Jest to ważne, aby uniknąć wad wrodzonych układu nerwowego u dziecka.

Mężczyzna zwiększa szanse na potomstwo przyjmując cynk.

Oboje powinni dbać o dietę bogatą w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, a ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłustych mięs i wędlin.

Otyłość zmniejsza płodność i nawet niewielka utrata wagi może przyczynić się do uzyskania poczęcia. wart więc o to zadbać.

Nałogi

Palenie papierosów ma wyraźnie szkodliwy wpływ na płodność, zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Porzucenie tego nałogu jest więc konieczne.

Alkohol pozostaje bez wpływu, ale jedynie konsumowany w małych ilościach. Przekraczanie ich może być przyczyną niepłodności męskiej i szeregu zaburzeń rozwojowych u dziecka, jeżeli pije ciężarna kobieta.

Narkotyki mogą być przyczyną niepłodności obu płci.

Stres

Stres może być jedyną przyczyną niepłodności zarówno u mężczyzny, jak i kobiety. Bardzo nasilony może powodować zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowo - przysadkowego. Warto przemyśleć, co w naszym życiu jest źródłem stresu i może lepiej z czegoś zrezygnować, a zadbać o chwilę wytchnienia.

Wypoczynek i sen

Wypoczynek, szczególnie na świeżym powietrzu, uwolnienie się od stresów dnia codziennego, średnio nasilone ćwiczenia fizyczne i sport uprawiany dla przyjemności mają znaczenie przy staraniu się o dziecko. Rzeczy te łatwo lekceważyć, ale bywa, że po miesiącach bezskutecznego leczenia właśnie dwutygodniowy urlop zaowocuje miłą niespodzianką.

Zastanówmy się - skąd organizm kobiety "wie" za ile dni ma się skończyć dana faza cyklu. Ma tutaj znaczenie powtarzający się rytm snu i czuwania. Rytm ten, jeżeli zostanie zaburzony, np. pracą zmianową może prowadzić do nieregularności cyklu miesięcznego. Aby uzyskać poczęcie warto zmienić pracę. W ciąży przecież można pracować jedynie na dziennej zmianie, jest to więc nieuniknione.

Skażenie środowiska

Skażenie środowiska w którym żyjemy odbija się niekorzystnie przede wszystkim na płodności mężczyzn. Wiele szkodliwych substancji zawartych w powietrzu lub pożywieniu ma działanie estrogenne i uszkadza produkcję plemników. Widać to po wyraźnie po zmianach, jakich uległy normy w ostatnich czasach - kilkadziesiąt lat temu normą było 60 mln plemników/ml, w tym 70 % ruchliwych, dzisiaj tylko 20 mln, w tym ruchliwych 50%.

To prawda, że nie możemy w łatwy sposób uniknąć toksyn, z jakimi spotykamy się w zurbanizowanym świecie. Należy jednak przemyśleć z jakimi substancjami chemicznymi stykamy się w pracy zawodowej. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na rozpuszczalniki organiczne, farby i lakiery, smary i oleje, metale ciężkie, wszystkie pestycydy stosowane w rolnictwie.

Współżycie w czasie poprzedzającym owulację

Warto zapoznać się z metodami naturalnej regulacji poczęć i obserwować cykl, aby wiedzieć, czy w każdym cyklu miała miejsce owulacja oraz umieć oszacować, kiedy może nastąpić w kolejnym. Osoby, które stosowały metody naturalne w celu uniknięcia poczęcia, łatwiej zachodzą w ciążę, kiedy ją planują. Ponadto wykres temperatury najwcześniej wskaże początek ciąży.